Bahçedeki bitkilerin ilaçlanması esnasında havanın durumu çok önemlidir. Yağmur yağmaya yakın ya da yağmurun yağmasından hemen sonra yapılan ilaçlama sonuç vermemektedir. Bu ve buna benzer diğer hava koşulları önemsenmelidir. Uygunsuz hava koşullarında yapılmayan her bitki ilaçlama boşa para harcamadan öteye gitmemektedir.

Bitki ilaçlama zannedildiği kadar basit bir işlem değildir. Evinizde ya da bahçenizdeki bitkilerin ilaçlanması için özel ilaçlar olmasının yanı sıra özel ekipmanlarında olması gerekmektedir. Bu yüzden kesinlikle kendi başınıza bitki ilaçlama işine kalkışmamalı iyi bir bitki ilaçlama servisi çalışanlarından yardım almalısınız. Bitkiler profesyonel kişilerce yapılamadığı zaman kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bitkilerin yavaş yavaş ya da kimi zaman aniden kuruyacak veya meyve verimi olmayacaktır.

Haşereler, özellikle en yaygın haşere türü olan böcek, evleriniz kadar evlerinizin bahçelerinde ya da saksılarınızda yetiştirdiğiniz süs bitkilerinde; meyve sebze bahçelerimizde sorun olabilmektedir. Bitkiler tüm bakımları yapılsa da mutlaka ilaçlanmalıdır. Ancak, bitki ilaçlama ev ya da iş yeri gibi kapalı alanların ilaçlanmasından biraz daha farklı metotla yapılır. Ayrıca, bitkiler için kullanılan ilaçlar biraz daha faklı içeriğe sahiptir.